Votický Budil po záchraně rozhodčího: První pomoc by měl znát každý

10. 5. 2024

Trenér SK Votice Michal Budil předvedl 13. dubna v utkání I. A třídy (Votice – Kosoř 0:1) hrdinský čin, když zachránil rozhodčího Jaroslava Stejskala při náhlých zdravotních komplikacích.

Rozhodčí Jaroslav Stejskal v 18. minutě zapískal faul a došlo ke zdravotnímu problému. „Při couvání a naznačování hry došlo k jeho potácení a pádu na zem. Hned jsem viděl, že je průšvih. Dostal křeč do těla, ze které se nemohl třeba patnáct minut dostat. Už jsem to v minulosti zažil u kamaráda, který měl epileptický záchvat. Člověk už ví, jak se k tomu postavit. I díky mé profesi," vysvětlil Michal Budil, který je povoláním policista, a řekl, jak se má člověk v takové situaci zachovat: „Stačí člověka udržet, aby neublížil sám sobě nebo okolí."

Utkání I. A třídy bylo přerušeno na zhruba padesát minut. Oba týmy se pak domlouvaly, co dál. „Vše dopadlo dobře, záchranka byla na místě a rozhodčí byl stabilizovaný. Shodli jsme se, že utkání dohrajeme. Naštěstí nedošlo na nejhorší, tak jsme pokračovali v zápase," oddychl si Budil.

Sám Budil si s rozhodčím Stejskalem později napsal. „Situaci si pan rozhodčí nepamatuje. Je to jako, když se vám zatočí hlava, omdlíte a patnáct minut nevíte o světě. Musíte doufat, že se o vás někdo postará a vy se z toho dostanete. Klíčové je zajistit základní životní funkce. S rozhodčím jsme si psali, poslal mi SMS a děkoval mi. V rámci zápasového rozhlasu chtěl také poděkovat všem za podporu. Pomáhali i další, nejenom já," dodal Budil.

Zdravotní výcvik doporučuje policista a trenér Michal Budil úplně všem. „Měli by ho podstoupit všichni trenéři, vedoucí mužstev a klidně i hráči. Je to důležité," zdůraznil a pokračoval: „Třeba budete zachraňovat jednou za život, ale je to nejdůležitější, co existuje. Důležité je vědět, jak se zachovat při srdeční masáži, omdlení, zapadnutém jazyku či epileptickém záchvatu. Základem je třeba vypadnutí dechu. Vždycky vidím, jak lidi začnou hrozně zmatkovat. Přitom při vypadnutí dechu stačí člověka uklidnit a dát ho do klidové polohy. Žádné zvedání na nohy."

Aktuality

Středeční pohárové finále svede dohromady úspěšné týmy Psár a Poříčan

29. 5. 2024

Událostí středočeského fotbalu v tomto týdnu je finále Demi Sport Poháru SKFS. Na hřišti Rapidu Psáry přivítá domácí tým ve středu 29. května od 18 hodin SK Poříčany. Čeká se vysoká návštěva a parádní fotbalový zážitek.

Více zde

Finále Poháru SKFS odřídí zkušený rozhodčí Petr Poklop z Kutnohorska

23. 5. 2024

Ve svých padesáti letech se kutnohorský rozhodčí Petr Poklop dočkal vrcholného zápasu kariéry. Komisí rozhodčích byl delegován na finále DEMI SPORT Poháru SKFS, které se uskuteční ve střed 29. května od 18 hodin mezi domácími Psáry a Poříčany.

Více zde

Skuhravý a další legendy podpoří na Planeo Cupu i středočeské talenty

13. 5. 2024

Jarní měsíce patří už podvanácté Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu. I letošní ročník největší události mládežnického fotbalu slibuje výjimečné zážitky. Během šesti finálových turnajů se na jednom místě setkají nejmladší nadějní fotbalisté, současní aktivní hráči i fotbalové legendy, které povzbudí nastupující generaci fotbalistů a zároveň se podělí o zkušenosti ze své bohaté a úspěšné kariéry.

Více zde

Votický Budil po záchraně rozhodčího: První pomoc by měl znát každý

10. 5. 2024

Trenér SK Votice Michal Budil předvedl 13. dubna v utkání I. A třídy (Votice – Kosoř 0:1) hrdinský čin, když zachránil rozhodčího Jaroslava Stejskala při náhlých zdravotních komplikacích.

Více zde

OFS Praha - západ rozjel projekt Veteránské ligy

2. 5. 2024

OFS Praha - západ zorganizoval od jara Veteránskou ligu. I přes menší zájem klubů se podařilo nastavit systém soutěže, která se už v okrese rozběhla. Do pilotního projektu se nakonec přihlásilo šest klubů. Zapojit se v budoucnu může každý další veteránský oddíl na OFS PZ.

Více zde
Všechny aktuality
Top