Jak zatraktivnit tělesnou výchovu? Radili trenéři fotbalu i odborníci z FTVS

21. 12. 2023

Vrátit děti k pohybu, který jim tak zoufale chybí, to je hlavním cílem dvou projektů, jejichž aktéři ze Středočeského krajského fotbalového svazu (SKFS) a katedry sportovních her při Fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS) se spojili a chtějí pokud možno zábavnou formou vrátit českým dětem chuť do hry, pohybové aktivity, soutěživosti.

Letos lektoři obou institucí nabídli svoje zkušenosti a novinky osmdesátce učitelů tělesné výchovy z celého kraje, která se sešla v krásné hale Základní školy v Černošicích u Prahy.

Projekt SKFS pod názvem Škola v pohybu funguje už čtyři roky. Lektoři středočeského fotbalového svazu při něm ukazují učitelům tělesné výchovy ze všech koutů kraje, jak zatraktivnit hodiny TV v základních školách. Poprvé se pak připojila se svým projektem Měníme svět pohybem také FTVS. „Náš projekt cílí zejména na první stupeň, zatímco ten od FTVS spíše na vyšší ročníky. Hlavně proto nám přišlo zajímavé oba projekty propojit," říká šéftrenér SKFS Milan Kormaník.

Středočeský fotbal a školy spolupracují roky. Každý okres má svého mládežnického Grassroots trenéra, který se snaží chodit do škol ve svém regionu a inspirovat učitele nejen v rámci fotbalových zkušeností, ale celkové pohybové všestrannosti. „Bohužel, doba je taková, že děti pohybově strádají, ale my se s tím nehodláme smířit. Budeme se snažit znovu děti rozpohybovat, ať už to bude na fotbalových hřištích, nebo tělocvičnách v hodinách tělesné výchovy," slibuje Milan Kormaník.

Ve své svižné přednášce zopakoval učitelům základní body, jakými se projekt Škola v pohybu zaobírá. Tedy probudit v dětech při hodinách TV emoce, zaměřit se na všestrannost, na efektivní využití času bez prostojů, také ale třeba na jistý chaos, kdy učitel nemá vše zdánlivě pod kontrolou. „A co jde udělat zábavnou formou, vložit do hry, ta je nejlepší učitelkou," připomíná Kormaník.

V hale pojmenované po nejslavnější české sportovkyni všech dob Věře Čáslavské, která v Černošicích žila, přednášel zejména na téma netradičních her také Tomáš Kočíb za FTVS. Jeho vedoucí Fakulty sportovních her Jakub Kokštejn tvrdí, že úbytek pohybu v populaci se netýká jen dětí, ale právě u nich vše začíná. „I proto jsme našli řeč se Středočeským krajským fotbalovým svazem a společně se chceme pokusit o nějakou formu osvěty. Při tomhle semináři konkrétně oslovit učitele a ukázat jim, jak zábavnou formou mohou zvýšit pohybovou aktivitu dětí," vysvětlil šéf katedry her.

Netradiční sporty se podle něj často hodí i pro děti, které nejsou tak pohybově silné, aby v tradičních hrách vynikly. „Když zjednodušíte pravidla, může být hra zajímavá pro všechny děti a bude je více bavit," je přesvědčen.

Hry si na palubovce haly Věry Čáslavské vyzkoušely nejprve děti z místní ZŠ, poté je vystřídali přímo učitelé. A vítali to. „Sešel se tady skvělý kolektiv mladých i starších učitelů, kteří se nebojí zbořit mýtus, že tělesná výchova ve školách je staromódní a konzervativní. A chtějí výuku naplnit novými prvky," říká Nelly Elizabeth Stanko ze ZŠ Šestajovice.

Tu z nových věcí zaujaly nejvíc úpolové hry. „Mnohde se od nich upouští, protože mohou vyvolat mezi dětmi agresi, čehož se někteří učitelé bojí. Tady nám lektoři ukázali, jak k úpolovému nebo i kontaktnímu sportu přistoupit formou hry. Tak, aby při případném střetu žáci neměli pocit, že jim dělá někdo něco naschvál," vysvětlila N.E. Stanko.

Adéla Tocháčková ze ZŠ Dubeč mínila, že seminář byl výživný z hlediska teorie i praxe. „Viděli jsme, jak děti zaujmout, jak je pobídnout. Aplikovat do svých hodin budu hlavně nové hry spojené s míčem a obratností," prozradila Tocháčková a Nelly Elizabeth Stanko se shodly na tom, že část dětí je i dnes pohybově na výborné úrovni, ale druhá část už tom tak dobře není. „I u nás v Dubči se děti věnují pohybu méně, což mě jako sportovkyni mrzí. A ráda bych je přiměla i na základě tohoto kurzu, aby se mu věnovaly víc," dodala Adéla Tocháčková.

Milan Kormaník doplnil, že Středočeský fotbalový svaz by svoje semináře byl ochotem i rozšířit. Zatímco ten černošický byl krajský, lektoři se rádi rozjedou také po okresech. „Tam by byl formát asi menší, ale to by nebylo na škodu, učitelům se pak můžeme věnovat víc. Pokud bude zájem, budeme jen rádi. Naši trenéři mládeže školy pravidelně navštěvují, takže není problém je oslovit a my rádi dorazíme" dodal Milan Kormaník.

| FOTOGALERIE

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Aktuality

OFS Praha - západ rozjel projekt Veteránské ligy

2. 5. 2024

OFS Praha - západ zorganizoval od jara Veteránskou ligu. I přes menší zájem klubů se podařilo nastavit systém soutěže, která se už v okrese rozběhla. Do pilotního projektu se nakonec přihlásilo šest klubů. Zapojit se v budoucnu může každý další veteránský oddíl na OFS PZ.

Více zde

Fotbalisté Jíloviště si letos finále poháru nezahrají, vyřadily je Miřetice

20. 4. 2024

Čtvrtfinále DEMISPORT Poháru SKFS přineslo jeden nevídaný výsledek, a kdo ví, jestli středočeský fotbal už někdy takový zažil. Poříčany porazily Beroun 23:1! Do semifinále se také prostřílely Miřetice, Psáry a Říčany.

Více zde

Všechno nejlepší, táto! Vždy byl někdo, ke komu jsem vzhlížel, říká Matyáš Kozák

31. 3. 2024

Šedesát je vám jen jednou za život. V dubnu oslaví životní jubileum Roman Kozák, legenda středočeských Nučic. O „Supovi“, jak se mu přezdívá, pohovořil v rozhovoru jeho syn Matyáš, odchovanec Sparty a aktuálně útočník Bohemians.

Více zde

Výběr WU14 OFS Praha - západ skončil na turnaji v Dobříši na čtvrtém místě

30. 3. 2024

V Poděbradech a Dobříši pokračovala ve středu série krajských turnajů dívek kategorie WU14, kterých se účastní okresních výběry z jedenácti okresních fotbalových svazů. Chyběl akorát Rakovník.

Více zde

Do krajského finále Memoriálu Josefa Šurala se výběr OFS Praha - západ nedostal

27. 3. 2024

Na jaře se uskutečnily tři základní turnaje krajské části Memoriálu Josefa Šurala U17, kterých se zúčastnilo deset okresních výběrů z dvanácti. Nezúčastnily se jen výběry Berouna a Rakovníka.

Více zde
Všechny aktuality
Top