FAČR se připojuje k náborové kampani UEFA „Staň se rozhodčím“

12. 10. 2023

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se přidává k náborové kampani Evropské fotbalové unie (UEFA) „Be a referee – Staň se rozhodčím". UEFA ve spolupráci se všemi členskými zeměmi reaguje na postupný úbytek a klesající počet rozhodčích napříč starým kontinentem, které hodlá pozastavit i spuštěním zmíněné celoevropské kampaně.

V Česku běží od března roku 2022 kampaň „Chci pískat", která přilákala do řad rozhodčích stovky nových zájemců a setkala se s velmi pozitivním ohlasem. I proto se Česko může „pochlubit" tím, že mu od roku 2021 postupně roste základna rozhodčích. V roce 2021 jich bylo aktivních 3647, v letošním roce pak 3985.

I tak ale asociace stále vnímá nezbytnost dalšího navýšení počtu všech rozhodčích. „Ideální by byla situace, pokud bychom měli ještě třeba až o dva tisíce rozhodčích víc, což je samozřejmě běh na dlouhou trať a v tuto chvíli spíše vysněné číslo. Pozitivní však je, že se v posledních letech úbytek rozhodčích zastavil," řekl Libor Kovařík, předseda Komise rozhodčích FAČR.

„Proč by mladí lidé vlastně měli začít pískat? Díky pískání se začlení do komunity rozhodčích, získají nové přátele. Stát se rozhodčím znamená i rozvoj osobnosti člověka - rozhodčí se na hřišti naučí komunikovat s hráči, realizačními týmy. Rozhodčí musí být zodpovědný, dochvilný. Ti nejlepší se pak mohou dostat do profesionálních soutěžích včetně těch mezinárodních a koníček se může stát i zaměstnáním," řekl Kovařík.

Asociace čelí i další komplikaci v souvislosti s rozhodcovskou základnou: úbytkem těch rozhodčích, kteří s „pískáním" začnou a do jedné sezony také obratem tuto kariéru uzavřou.

„Z našich dat vyplývá, že průměrně začíná každý rok pískat necelá tisícovka rozhodčích, ale během prvního roku jich téměř polovina skončí. Během dalších let pískání pak každý rok skončí přibližně 15 procent rozhodčích Důležitým faktorem je samozřejmě prostředí, které nejen my rozhodčí, ale i hráči, realizační týmy a funkcionáři mladým rozhodčím vytváříme a nabízíme. Musíme si všichni uvědomit, že bez rozhodčích nelze fotbal hrát. Velmi rádi bychom rozšířili i základnu ženských rozhodčích, ty nyní tvoří jen dvě procenta z celkového počtu rozhodčích v Česku A samozřejmě vítáme každou pomoc a náborovou kampaň, která může přilákat nové zájemce," uvedl Kovařík.

Kampaně „Be a referee" a „Chci pískat" budou vzájemně propojeny, případní zájemci se veškeré informace o možnosti stát se rozhodčím dozví na webu www.chcipiskat.cz.

FAČR v rámci kampaně podpoří nové rozhodčí také dodáním „startovacích balíčků," které obsahují vybavení pro práci rozhodčího. Asociace všem zájemcům zaručuje také odborné vstupní kursy a edukační prostředky.

Celoevropská kampaň „Be a referee" bude provázet čtvrtý hrací den základních skupin Ligy mistrů 7. a 8. listopadu letošního roku.

Aktuality

Turnaj rozhodčích ovládl potřetí v řadě Rakovník

27. 11. 2023

Sedmý ročník halového fotbalového turnaje O pohár předsedy SKFS odehráli středočeští rozhodčí. Do tradičního místa klání v Unhošti zamířily výběry všechny dvanácti okresů centrální části Čech, z nichž byl už potřetí nejlepší OFS Rakovník, který ve finále přemohl OFS Kutná Hora. Paradoxně tak dva nejlepší týmy dodaly ty nejmenší okresy.

Více zde

Sníh Středočechům nechutnal. Jediná trefa Bory na postup dál nestačila

25. 11. 2023

Středočeská reprezentace se rozloučila s dalším ročníkem UEFA Regions Cupu už ve 2. kole národní kvalifikace, do které byla nasazená za účast ve finále předchozího ročníku. Pro nový realizační tým trenéra Jana Rajnocha to byla v sobotu hořká premiéra.

Více zde

Středočeská repre pro UEFA Regions Cup zná nominaci

23. 11. 2023

Realizační tým trenéra Jana Rajnocha připravil pro středočeský výběr ještě jeden trénink před sobotním 2. kolem UEFA Regions Cupu. Do něj byli Středočeši nasazeni proti výběru Vysočiny. Zápas se hraje od 11 hodin na umělé trávě v Humpolci.

Více zde

NSA zveřejnila informace k dotačnímu programu Můj klub 2024. Alokace se navýšila

15. 11. 2023

Národní sportovní agentura v tomto týdnu vypíše svoji nejrozsáhlejší a pro sportovní kluby nejdůležitější výzvu Můj klub 2024, ve které budou oproti předchozím rokům provedeny dílčí změny, o kterých informuje Ondřej Šebek předseda NSA.

Více zde

SOUHRN 2. kola DEMISPORT OP: Všenory podzimním mistrem

13. 11. 2023

Všenory uhájily první místo DEMISPORT Okresního přeboru na zimní období, když zvítězily na hřišti rezervy Vestce. Roztoky udolaly Holubice a Štěchovice v derby doma překvapivě přetlačily Hradištko.

Více zde
Všechny aktuality
Top