FAČR se připojuje k náborové kampani UEFA „Staň se rozhodčím“

12. 10. 2023

Fotbalová asociace České republiky (FAČR) se přidává k náborové kampani Evropské fotbalové unie (UEFA) „Be a referee – Staň se rozhodčím". UEFA ve spolupráci se všemi členskými zeměmi reaguje na postupný úbytek a klesající počet rozhodčích napříč starým kontinentem, které hodlá pozastavit i spuštěním zmíněné celoevropské kampaně.

V Česku běží od března roku 2022 kampaň „Chci pískat", která přilákala do řad rozhodčích stovky nových zájemců a setkala se s velmi pozitivním ohlasem. I proto se Česko může „pochlubit" tím, že mu od roku 2021 postupně roste základna rozhodčích. V roce 2021 jich bylo aktivních 3647, v letošním roce pak 3985.

I tak ale asociace stále vnímá nezbytnost dalšího navýšení počtu všech rozhodčích. „Ideální by byla situace, pokud bychom měli ještě třeba až o dva tisíce rozhodčích víc, což je samozřejmě běh na dlouhou trať a v tuto chvíli spíše vysněné číslo. Pozitivní však je, že se v posledních letech úbytek rozhodčích zastavil," řekl Libor Kovařík, předseda Komise rozhodčích FAČR.

„Proč by mladí lidé vlastně měli začít pískat? Díky pískání se začlení do komunity rozhodčích, získají nové přátele. Stát se rozhodčím znamená i rozvoj osobnosti člověka - rozhodčí se na hřišti naučí komunikovat s hráči, realizačními týmy. Rozhodčí musí být zodpovědný, dochvilný. Ti nejlepší se pak mohou dostat do profesionálních soutěžích včetně těch mezinárodních a koníček se může stát i zaměstnáním," řekl Kovařík.

Asociace čelí i další komplikaci v souvislosti s rozhodcovskou základnou: úbytkem těch rozhodčích, kteří s „pískáním" začnou a do jedné sezony také obratem tuto kariéru uzavřou.

„Z našich dat vyplývá, že průměrně začíná každý rok pískat necelá tisícovka rozhodčích, ale během prvního roku jich téměř polovina skončí. Během dalších let pískání pak každý rok skončí přibližně 15 procent rozhodčích Důležitým faktorem je samozřejmě prostředí, které nejen my rozhodčí, ale i hráči, realizační týmy a funkcionáři mladým rozhodčím vytváříme a nabízíme. Musíme si všichni uvědomit, že bez rozhodčích nelze fotbal hrát. Velmi rádi bychom rozšířili i základnu ženských rozhodčích, ty nyní tvoří jen dvě procenta z celkového počtu rozhodčích v Česku A samozřejmě vítáme každou pomoc a náborovou kampaň, která může přilákat nové zájemce," uvedl Kovařík.

Kampaně „Be a referee" a „Chci pískat" budou vzájemně propojeny, případní zájemci se veškeré informace o možnosti stát se rozhodčím dozví na webu www.chcipiskat.cz.

FAČR v rámci kampaně podpoří nové rozhodčí také dodáním „startovacích balíčků," které obsahují vybavení pro práci rozhodčího. Asociace všem zájemcům zaručuje také odborné vstupní kursy a edukační prostředky.

Celoevropská kampaň „Be a referee" bude provázet čtvrtý hrací den základních skupin Ligy mistrů 7. a 8. listopadu letošního roku.

Aktuality

Středeční pohárové finále svede dohromady úspěšné týmy Psár a Poříčan

29. 5. 2024

Událostí středočeského fotbalu v tomto týdnu je finále Demi Sport Poháru SKFS. Na hřišti Rapidu Psáry přivítá domácí tým ve středu 29. května od 18 hodin SK Poříčany. Čeká se vysoká návštěva a parádní fotbalový zážitek.

Více zde

Finále Poháru SKFS odřídí zkušený rozhodčí Petr Poklop z Kutnohorska

23. 5. 2024

Ve svých padesáti letech se kutnohorský rozhodčí Petr Poklop dočkal vrcholného zápasu kariéry. Komisí rozhodčích byl delegován na finále DEMI SPORT Poháru SKFS, které se uskuteční ve střed 29. května od 18 hodin mezi domácími Psáry a Poříčany.

Více zde

Skuhravý a další legendy podpoří na Planeo Cupu i středočeské talenty

13. 5. 2024

Jarní měsíce patří už podvanácté Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu. I letošní ročník největší události mládežnického fotbalu slibuje výjimečné zážitky. Během šesti finálových turnajů se na jednom místě setkají nejmladší nadějní fotbalisté, současní aktivní hráči i fotbalové legendy, které povzbudí nastupující generaci fotbalistů a zároveň se podělí o zkušenosti ze své bohaté a úspěšné kariéry.

Více zde

Votický Budil po záchraně rozhodčího: První pomoc by měl znát každý

10. 5. 2024

Trenér SK Votice Michal Budil předvedl 13. dubna v utkání I. A třídy (Votice – Kosoř 0:1) hrdinský čin, když zachránil rozhodčího Jaroslava Stejskala při náhlých zdravotních komplikacích.

Více zde

OFS Praha - západ rozjel projekt Veteránské ligy

2. 5. 2024

OFS Praha - západ zorganizoval od jara Veteránskou ligu. I přes menší zájem klubů se podařilo nastavit systém soutěže, která se už v okrese rozběhla. Do pilotního projektu se nakonec přihlásilo šest klubů. Zapojit se v budoucnu může každý další veteránský oddíl na OFS PZ.

Více zde
Všechny aktuality
Top