Jan Rajnoch: Podařilo se nám zlepšit komunikaci mezi kluby a OFS

4. 10. 2022

Pro kluky okolo fotbalu Rajny, pro jiné Honza. Bývalý český profesionální fotbalista, reprezentant, defenzivní záložník a obránce. V nejvyšší soutěži oblékal dres Mladé Boleslavi, Bohemians, Liberce a Olomouce. Fotbalovou kariéru si vyzkoušel v Německu a v Turecku. Déle něž pět let je členem týmu O2 TV Sport a fotbalovým expertem.

Fotbalu se věnuje každý den aktivně. V krajském přeboru trénuje Motorlet B, za klub Jíloviště hraje v I.A třídě. Patří do širšího kádru charitativního mančaftu REAL TOP Praha. Jan Rajnoch je především předsedou OFS Praha-západ. O svých vizích a splněných plánech se s námi podělil krátce po svých jedenačtyřicátých
narozeninách.

Honzo, máš před sebou druhou sezónu jako předseda OFS Praha-západ. S jakými vizemi jsi před více než rokem svaz přebíral a co se ti už povedlo změnit?

Jedním z mých cílů bylo zlepšit komunikaci mezi fotbalovými kluby a OFS. To se povedlo. Jsme tu od toho, aby se na nás kluby obracely, když mají problém. Mohou kontaktovat mě nebo jiného člena výkonného výboru. Jsme otevřeni názorům, pozitivním i negativním podnětům.

Velký důraz klademe na úroveň našich rozhodčích. Tomáš Marek, předseda komise rozhodčích, pořádá pravidelné semináře. Osvěta a metodika je důležitá i mezi rozhodčími na okresní úrovni. Komise rozhodčích organizuje pravidelné vzdělávací programy nejen pro nováčky, kteří mezi nás přišli. Po každém odehraném kole funguje zpětná vazba mezi rozhodčími, delegáty a komisí rozhodčích.

Jaký z tvých plánů se dlouhodobě daří realizovat?

Máme kvalitní fotbalovou mládež. Daří se nám udržet dorostenecká i žákovská družstva. Máme také dívčí výběr OFS Praha-západ. Bohužel, grassroots trenér mládeže (GTM), Jakub Kowolowski, musel skončit z důvodu svého velkého pracovního vytížení. Dlouho jsme hledali, místo bylo neobsazené, ale nakonec máme nového GTM, Daniela Karase. Ten navázal na práci Kuby. Aktivně pomáhá klubům s organizací náborů malých fotbalistů a předává své zkušenosti s vedením tréninků. S tím souvisí další činnost okresního fotbalového svazu – pořádáme trenérské kurzy licence FAČR „C". Ten nejbližší bude na začátku roku 2023.

Před necelým rokem jsi musel řešit problém s disciplinární komisí. Zapadlo už vše do sebe a komise funguje, jak má?

Disciplinárka, která byla za minulého výkonného výboru, odstoupila. Do čela disciplinární komise se nám ale nikdo moc nehrnul. Oslovil jsem tedy Martina Opatrného, který má velké zkušenosti s řízením této komise. Jsem moc rád, že nabídku přijal. Jak důležitou úlohu zastává ve fotbale disciplinárka můžeme vidět v posledních týdnech, kdy na hrací ploše došlo třeba k inzultaci rozhodčího vyloučeným hráčem.

Máš něco, s čím bojuješ a víš, že ještě nemáš vyhráno?

Bojuju s tím, že emoce, které jsou na hřišti, jsou až příliš intenzivní. Emoce do fotbalu patří, ale fotbal na okrese je především zábava. Hráči si jdou zápas užít. Případů, které už v nové sezóně disciplinárka řešila, není málo. Nejsou to stopky na dva zápasy, ale distanc do konce podzimu nebo dokonce zákaz činnosti na 14 měsíců nepodmíněně. Týká se to jak hráčů, tak funkcionářů. V tomhle chci apelovat na vedoucí družstev, aby vedli hráče k chování na hřišti v duchu fair play. Není to prázdná fráze. Jakýkoliv sport – bez rozdílu výkonnostní třídy – musíme dělat s respektem k soupeři, ke spoluhráčům, ale i k rozhodčím. Jinak nás nemůže dosažený výsledek ani těšit.

Jsi aktivní ve vyhledávání nových partnerů OFS Praha-západ. Jak složité je v současné ekonomické situaci získat sponzora, který je ochotný finančně podpořit okresní fotbal?

Dlouhodobě bojujeme s nedostatkem financí. Kvůli covidu a všem omezením se amatérský fotbal nehrál skoro rok. Jsem rád, že se mi podařilo získat partnery, kteří nás finančně podporují, případně je tam nastavena jiná forma spolupráce. Společnost DEMISPORT je fotbalová speciálka, titulární partner okresního přeboru. S Denisou Plesnivou, majitelkou společnosti, jsme se shodli na společné vizi – oba chceme vést „svou značku" především charakterově.

Dalším z partnerů je společnost SportFotbal, která sponzoruje Poháru OFS Praha-západ. Před letošní sezónou jsme získali dopravce, Umbrella Mobility, který bude klubům zajišťovat dopravu pro mládež na Praze-západ na výběrové akce.

Bohužel, nás se také dotýkají škrty v rozpočtu i v dotacích od státu. Trpí tím jak fotbal na okrese, tak rozvoj mládežnického fotbalu. Proto jsou pro nás naši partneři tak důležití a vážíme si jakékoliv formy jejich podpory. Vývoj, který nemůžeme odhadnout, ani ovlivnit – ceny energií a ekonomická udržitelnost klubů.

Nemáš obavy, že některé kluby se budou muset v průběhu sezóny ze soutěží odhlásit?

Z toho obavy mám. Fotbal je sport, který se hraje celoročně venku, ale je třeba mít
vybudované zázemí, kde kluby platí za elektrickou energii, umělé osvětlení, vytápění kabin, ohřev vody. S ekonomikou souvisí také druhá věc – hráči. Fotbal na okresní úrovni je pro ně stále jen zábava. Neberou žádné startovné. V době, kdy se vše zdražuje, hráč přemýšlí jinak. Musí zajistit svou rodinu a pak může jít za zábavou. Přeju si, aby se podařilo fungování klubů udržet.

Jsi členem týmu O2 TV Sport. Jak ses dostal k roli fotbalového experta?

V Mladé Boleslavi, kde jsem hrál, byl v té době šéfem komunikace Petr Svěcený. Spřátelili jsme se, a když O2 TV vstoupila do fotbalové ligy, Petr dostal v televizi na starost fotbalovou sekci. Vzpomněl si na mě a pro mě to byla příležitost, jak u prvoligového fotbalu zůstat. Už jsem hrál třetí ligu za FK Motorlet Praha. Pamatuji si na úplné začátky v televizi, kdy se jezdilo za fotbalem ven, na stadiony. Bylo fajn, že jsem se vracel na místa, kde jsem nastupoval jako hráč. Potkával jsem se s lidmi, kteří v klubech stále působili.

Petr Svěcený je úžasný profík se spoustou zkušeností. Vážím si ho mimo jiné za to, že si je nenechává jen pro sebe. Pomáhá nám, dává zpětnou vazbu hned po vysílání v televizním studiu. Mám rád také jeho pravidelné porady. Petr umí navodit dobrou atmosféru a náladu díky svému smyslu pro humor. Moje spolupráce s O2 TV trvá déle než pět let. A přesto se chci stále zlepšovat. Docházím pravidelně na rétoriku, piluju svůj mluvený projev.

V televizním studiu někdy hodnotíš utkání z pohledu trenéra. Jaké máš ambice ve své trenérské kariéře?

Práce trenéra v klubu mi pomáhá, když mám zhodnotit jednotlivé situace v televizním utkání. Trenérské ambice mám nejvyšší, ale vzhledem ke svým současným aktivitám je musím trochu brzdit. Jsem spokojený v Motorletu, protože mám na starosti B tým, kde je spousta mladých hráčů. Moje téma je připravit dorostence na přechod do dospělého fotbalu. Pro někoho je to zajímavý start v kariéře. Já sám jsem naskočil z dorostu do béčka Sparty a dospělý fotbal mi vyhovoval víc než dorostenecký. Snažím se svým hráčům předat vlastní zkušenosti ze začátku hráčské kariéry. Psychologii mám rád i ve fotbale. Vždycky chci z hráčů dostat to nejlepší, co v nich je, a to mě na té práci moc baví.

Tvoje internetové glosáře přinášejí zasvěcený vhled do českého fotbalového prostředí. Dokážeš kluby a hráče pochválit i zkritizovat, nikomu nestraníš. Jak si užíváš glosování fotbalu na stránkách sport.cz?

Je to přidaná hodnota komentování v televizi. Za víkend shlédnu většinu zápasů první ligy. Jsem takový sadomasochista, že mě ta česká liga opravdu baví. Dlouho jsem ji hrál, mám o ní největší přehled. V klubech znám spoustu lidí a přes ně si dokážu zjistit informace. Snažím se být pozitivní i směrem k naší první lize. Kritizovat je snadné, ale respektuju každý klub a hledám na našem fotbale věci, které mohu i pochválit.

Děkuji za rozhovor.
A dodatečně k narozeninám všechno nejlepší, hlavně zdraví, Rajny.
(FOR)

Aktuality

Přehled sestupů a postupů v soutěžích OFS Praha - západ 2023/2024

17. 6. 2024

Sezona 2023/2024 je u konce. Okresní fotbalové soutěže dospělých znají své vítěze, ale také sestupující. Níže popsaný stav je platný ke dni 17.06.2024. Do konečného počtu postupujících a sestupujících ještě může promluvit (ne)přihlášení družstev do soutěží SKFS a OFS PZ.

Více zde

Dorostenci Zvole zvítězili v dorosteneckém EOS Okresním přeboru

11. 6. 2024

Tento dorost si budou ve Zvoli dlouho pamatovat. Dorostenecký celek Sokola nenašel v celé sezoně jediného přemožitele, zaslouženě ovládl EOS Okresní přebor dorostu na Praze - západ a může se radovat z postupu do krajské soutěže.

Více zde

Podpora miniturnajů od VV OFS PZ

10. 6. 2024

Výkonný výbor OFS Praha - západ chce podpořit kluby, které během sezóny pořádají turnaje pro ty nejmenší fotbalisty. Zásadou každého takového turnaje musí být maximální herní čas pro děti a minimální tlak na výsledek.

Více zde

Losovací aktiv proběhne na konci července

10. 6. 2024

Losovací aktiv před soutěžním ročníkem 2024/25 se uskuteční ve čtvrtek 25.7.2024 od 17:30 v aule ČUS. Účast statutárního zástupce klubu hrajícího svými družstvy soutěže OFS Praha-západ je dle čl. 37 aktuálního znění RMS povinná.

Více zde

ZŠ Davle uspěla na finále McDonald’s Cup

9. 6. 2024

Největší fotbalový turnaj pro žáky základních škol zná svého vítěze. Mistry republiky 25. ročníku se staly výběry základních škol Davle, Sportovní a Kolová. Letošní jubilejní ročník opět překonal předchozí rekordy. McDonald’s Cup si letos zahrálo 40 tis. kluků a holek z celého Česka.

Více zde
Všechny aktuality
Top