Elite Ref Academy vyškolila už víc než sedmdesát rozhodčích

4. 10. 2023

Elite Ref Academy, projekt pod hlavičkou Středočeského fotbalového svazu, funguje už od roku 2022. Jeho jednoznačným cílem je školení a zkvalitňování znalostí rozhodčích ve středních Čechám, kooperaci nabízí také krajům okolním.

Každoročně jsou během jarní i podzimní části soutěžního ročníku vypsány tři Akademie (vždy na jaře na duben, květen a červen; resp. na podzim na září, říjen a listopad). Školení má dvě části: v bloku A se probírají pravidla fotbalu 1 až 8 a v bloku B ta zbývající - 9 až 17. „Akademie slouží zejména (ale nejen) pro začínající rozhodčí, které ke mně přihlašují jednotlivé okresní fotbalové svazy našeho kraje," vysvětluje pravidlový expert SKFS Karel Vyhnal. Ten přidává i jednu zajímavost, protože na poslední Akademii dorazila kromě rozhodčích výprava trenéra a dorostenců Rapidu Psáry.

Výuka Akademie se většinou koná v pražském sídle SKFS, ale podle Karla Vyhnala není problémem vyjet i na některý ze středočeských OFS, pokud tam právě mají více zájemců najednou (smysl má pět rozhodčích a víc). Letos toho využily Mladá Boleslav nebo Kolín. „V takovém případě domluvíme s předsedou tamní komise rozhodčích nebo pověřeným členem komise individuální termín například před začátkem soutěží a já jako lektor zajedu do příslušného okresu," nabízí Vyhnal.

Od začátku fungování Akademie už školením pod vedením Karla Vyhnala prošlo 72 arbitrů, a další přibydou nyní během podzimní části soutěžního ročníku 2023/2024, kdy Akademie rozhodčích SKFS opět v září, říjnu a listopadu rozjede svá školení. Podzimní termíny budou vypsány v nejbližších dnech.

„Řada z těch 72 rozhodčích již delší či kratší dobu řídí naše krajské soutěže, namátkou pánové Lahoda, Fíla, Žídek (všichni z OFS Kolín), D. Váňa (MB), Vágner a Poncar (Kladno), Ladislav a T. Svoboda (Praha-východ), Sabó a Bohatý (Rakovník), přičemž věřím, že další, kteří také prošli naší Akademií SKFS pod mým vedením, budou příslušnými OFS navržení třeba v nadcházejícím zimním období, v létě příštího roku, či ti mladší dříve či později v budoucnu," předpokládá Karel Vyhnal.

Ten nabízí ještě některá další zajímavá čísla. Třeba ta, že největším "největším dodavatelem" rozhodčích do školení Akademie byl OFS Mladá Boleslav s celkem 14 rozhodčími. Následuje OFS Kladno s celkem 13 arbitry, a na pomyslné bronzové příčce je Praha-východ s12 muži. Naopak na druhém konci pořadí je Beroun, který nedodal ani jednoho sudího.

„Z čísel je vidět, jak jednotlivé OFS a jejich komise rozhodčích pracují. Samozřejmě je nezbytná podpora od výkonného výboru daného OFS, ať už materiální, či třeba že by jim proplatili cestovné do Prahy jako to udělali Boleslaváci a Kolíňáci. Beroun je smutný příběh dlouhodobě, nemají prý koho poslat," trochu smutně dodal Karel Vyhnal.

Při velkém nedostatku rozhodčích je ale práce nejen jeho, ale i dalších tvůrců Elite Ref Academy hodně prospěšná a možná neprávem nedoceněná.

Rozdělení po jednotlivých OFS za dobu do počátku Akademie, tj. od dubna 2022 do dnešního dne (celkem 72 rozhodčích):

Praha - západ 5
Praha - východ 12
Nymburk - 7
Kolín - 8
Kutná Hora - 1
Beroun - 0
Mělník - 2
Rakovník - 6
Kladno - 13
Příbram - 1
Mladá Boleslav - 14
Benešov - 3

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Aktuality

Turnaj rozhodčích ovládl potřetí v řadě Rakovník

27. 11. 2023

Sedmý ročník halového fotbalového turnaje O pohár předsedy SKFS odehráli středočeští rozhodčí. Do tradičního místa klání v Unhošti zamířily výběry všechny dvanácti okresů centrální části Čech, z nichž byl už potřetí nejlepší OFS Rakovník, který ve finále přemohl OFS Kutná Hora. Paradoxně tak dva nejlepší týmy dodaly ty nejmenší okresy.

Více zde

Sníh Středočechům nechutnal. Jediná trefa Bory na postup dál nestačila

25. 11. 2023

Středočeská reprezentace se rozloučila s dalším ročníkem UEFA Regions Cupu už ve 2. kole národní kvalifikace, do které byla nasazená za účast ve finále předchozího ročníku. Pro nový realizační tým trenéra Jana Rajnocha to byla v sobotu hořká premiéra.

Více zde

Středočeská repre pro UEFA Regions Cup zná nominaci

23. 11. 2023

Realizační tým trenéra Jana Rajnocha připravil pro středočeský výběr ještě jeden trénink před sobotním 2. kolem UEFA Regions Cupu. Do něj byli Středočeši nasazeni proti výběru Vysočiny. Zápas se hraje od 11 hodin na umělé trávě v Humpolci.

Více zde

NSA zveřejnila informace k dotačnímu programu Můj klub 2024. Alokace se navýšila

15. 11. 2023

Národní sportovní agentura v tomto týdnu vypíše svoji nejrozsáhlejší a pro sportovní kluby nejdůležitější výzvu Můj klub 2024, ve které budou oproti předchozím rokům provedeny dílčí změny, o kterých informuje Ondřej Šebek předseda NSA.

Více zde

SOUHRN 2. kola DEMISPORT OP: Všenory podzimním mistrem

13. 11. 2023

Všenory uhájily první místo DEMISPORT Okresního přeboru na zimní období, když zvítězily na hřišti rezervy Vestce. Roztoky udolaly Holubice a Štěchovice v derby doma překvapivě přetlačily Hradištko.

Více zde
Všechny aktuality
Top