Elite Ref Academy vyškolila už víc než sedmdesát rozhodčích

4. 10. 2023

Elite Ref Academy, projekt pod hlavičkou Středočeského fotbalového svazu, funguje už od roku 2022. Jeho jednoznačným cílem je školení a zkvalitňování znalostí rozhodčích ve středních Čechám, kooperaci nabízí také krajům okolním.

Každoročně jsou během jarní i podzimní části soutěžního ročníku vypsány tři Akademie (vždy na jaře na duben, květen a červen; resp. na podzim na září, říjen a listopad). Školení má dvě části: v bloku A se probírají pravidla fotbalu 1 až 8 a v bloku B ta zbývající - 9 až 17. „Akademie slouží zejména (ale nejen) pro začínající rozhodčí, které ke mně přihlašují jednotlivé okresní fotbalové svazy našeho kraje," vysvětluje pravidlový expert SKFS Karel Vyhnal. Ten přidává i jednu zajímavost, protože na poslední Akademii dorazila kromě rozhodčích výprava trenéra a dorostenců Rapidu Psáry.

Výuka Akademie se většinou koná v pražském sídle SKFS, ale podle Karla Vyhnala není problémem vyjet i na některý ze středočeských OFS, pokud tam právě mají více zájemců najednou (smysl má pět rozhodčích a víc). Letos toho využily Mladá Boleslav nebo Kolín. „V takovém případě domluvíme s předsedou tamní komise rozhodčích nebo pověřeným členem komise individuální termín například před začátkem soutěží a já jako lektor zajedu do příslušného okresu," nabízí Vyhnal.

Od začátku fungování Akademie už školením pod vedením Karla Vyhnala prošlo 72 arbitrů, a další přibydou nyní během podzimní části soutěžního ročníku 2023/2024, kdy Akademie rozhodčích SKFS opět v září, říjnu a listopadu rozjede svá školení. Podzimní termíny budou vypsány v nejbližších dnech.

„Řada z těch 72 rozhodčích již delší či kratší dobu řídí naše krajské soutěže, namátkou pánové Lahoda, Fíla, Žídek (všichni z OFS Kolín), D. Váňa (MB), Vágner a Poncar (Kladno), Ladislav a T. Svoboda (Praha-východ), Sabó a Bohatý (Rakovník), přičemž věřím, že další, kteří také prošli naší Akademií SKFS pod mým vedením, budou příslušnými OFS navržení třeba v nadcházejícím zimním období, v létě příštího roku, či ti mladší dříve či později v budoucnu," předpokládá Karel Vyhnal.

Ten nabízí ještě některá další zajímavá čísla. Třeba ta, že největším "největším dodavatelem" rozhodčích do školení Akademie byl OFS Mladá Boleslav s celkem 14 rozhodčími. Následuje OFS Kladno s celkem 13 arbitry, a na pomyslné bronzové příčce je Praha-východ s12 muži. Naopak na druhém konci pořadí je Beroun, který nedodal ani jednoho sudího.

„Z čísel je vidět, jak jednotlivé OFS a jejich komise rozhodčích pracují. Samozřejmě je nezbytná podpora od výkonného výboru daného OFS, ať už materiální, či třeba že by jim proplatili cestovné do Prahy jako to udělali Boleslaváci a Kolíňáci. Beroun je smutný příběh dlouhodobě, nemají prý koho poslat," trochu smutně dodal Karel Vyhnal.

Při velkém nedostatku rozhodčích je ale práce nejen jeho, ale i dalších tvůrců Elite Ref Academy hodně prospěšná a možná neprávem nedoceněná.

Rozdělení po jednotlivých OFS za dobu do počátku Akademie, tj. od dubna 2022 do dnešního dne (celkem 72 rozhodčích):

Praha - západ 5
Praha - východ 12
Nymburk - 7
Kolín - 8
Kutná Hora - 1
Beroun - 0
Mělník - 2
Rakovník - 6
Kladno - 13
Příbram - 1
Mladá Boleslav - 14
Benešov - 3

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Aktuality

Všechno nejlepší, táto! Vždy byl někdo, ke komu jsem vzhlížel, říká Matyáš Kozák

31. 3. 2024

Šedesát je vám jen jednou za život. V dubnu oslaví životní jubileum Roman Kozák, legenda středočeských Nučic. O „Supovi“, jak se mu přezdívá, pohovořil v rozhovoru jeho syn Matyáš, odchovanec Sparty a aktuálně útočník Bohemians.

Více zde

Výběr WU14 OFS Praha - západ skončil na turnaji v Dobříši na čtvrtém místě

30. 3. 2024

V Poděbradech a Dobříši pokračovala ve středu série krajských turnajů dívek kategorie WU14, kterých se účastní okresních výběry z jedenácti okresních fotbalových svazů. Chyběl akorát Rakovník.

Více zde

Do krajského finále Memoriálu Josefa Šurala se výběr OFS Praha - západ nedostal

27. 3. 2024

Na jaře se uskutečnily tři základní turnaje krajské části Memoriálu Josefa Šurala U17, kterých se zúčastnilo deset okresních výběrů z dvanácti. Nezúčastnily se jen výběry Berouna a Rakovníka.

Více zde

Podpora náboru nových rozhodčích na OFS Praha - západ

21. 3. 2024

Informace zazněla již na klubovém Aktivu. OFS Praha - západ by rád co nejvíce podpořil kluby v náboru nových rozhodčích. Velice úspěšným motivačním prvkem pak bývá finanční odměna.

Více zde

Proběhl Aktiv klubů OFS Praha - západ

20. 3. 2024

V úterý proběhl Aktiv klubů OFS Praha - západ. V článku vám přinášime nejdůležitější informace a změny, které na této klubové akci zazněly.

Více zde
Všechny aktuality
Top