Elite Ref Academy vyškolila už víc než sedmdesát rozhodčích

4. 10. 2023

Elite Ref Academy, projekt pod hlavičkou Středočeského fotbalového svazu, funguje už od roku 2022. Jeho jednoznačným cílem je školení a zkvalitňování znalostí rozhodčích ve středních Čechám, kooperaci nabízí také krajům okolním.

Každoročně jsou během jarní i podzimní části soutěžního ročníku vypsány tři Akademie (vždy na jaře na duben, květen a červen; resp. na podzim na září, říjen a listopad). Školení má dvě části: v bloku A se probírají pravidla fotbalu 1 až 8 a v bloku B ta zbývající - 9 až 17. „Akademie slouží zejména (ale nejen) pro začínající rozhodčí, které ke mně přihlašují jednotlivé okresní fotbalové svazy našeho kraje," vysvětluje pravidlový expert SKFS Karel Vyhnal. Ten přidává i jednu zajímavost, protože na poslední Akademii dorazila kromě rozhodčích výprava trenéra a dorostenců Rapidu Psáry.

Výuka Akademie se většinou koná v pražském sídle SKFS, ale podle Karla Vyhnala není problémem vyjet i na některý ze středočeských OFS, pokud tam právě mají více zájemců najednou (smysl má pět rozhodčích a víc). Letos toho využily Mladá Boleslav nebo Kolín. „V takovém případě domluvíme s předsedou tamní komise rozhodčích nebo pověřeným členem komise individuální termín například před začátkem soutěží a já jako lektor zajedu do příslušného okresu," nabízí Vyhnal.

Od začátku fungování Akademie už školením pod vedením Karla Vyhnala prošlo 72 arbitrů, a další přibydou nyní během podzimní části soutěžního ročníku 2023/2024, kdy Akademie rozhodčích SKFS opět v září, říjnu a listopadu rozjede svá školení. Podzimní termíny budou vypsány v nejbližších dnech.

„Řada z těch 72 rozhodčích již delší či kratší dobu řídí naše krajské soutěže, namátkou pánové Lahoda, Fíla, Žídek (všichni z OFS Kolín), D. Váňa (MB), Vágner a Poncar (Kladno), Ladislav a T. Svoboda (Praha-východ), Sabó a Bohatý (Rakovník), přičemž věřím, že další, kteří také prošli naší Akademií SKFS pod mým vedením, budou příslušnými OFS navržení třeba v nadcházejícím zimním období, v létě příštího roku, či ti mladší dříve či později v budoucnu," předpokládá Karel Vyhnal.

Ten nabízí ještě některá další zajímavá čísla. Třeba ta, že největším "největším dodavatelem" rozhodčích do školení Akademie byl OFS Mladá Boleslav s celkem 14 rozhodčími. Následuje OFS Kladno s celkem 13 arbitry, a na pomyslné bronzové příčce je Praha-východ s12 muži. Naopak na druhém konci pořadí je Beroun, který nedodal ani jednoho sudího.

„Z čísel je vidět, jak jednotlivé OFS a jejich komise rozhodčích pracují. Samozřejmě je nezbytná podpora od výkonného výboru daného OFS, ať už materiální, či třeba že by jim proplatili cestovné do Prahy jako to udělali Boleslaváci a Kolíňáci. Beroun je smutný příběh dlouhodobě, nemají prý koho poslat," trochu smutně dodal Karel Vyhnal.

Při velkém nedostatku rozhodčích je ale práce nejen jeho, ale i dalších tvůrců Elite Ref Academy hodně prospěšná a možná neprávem nedoceněná.

Rozdělení po jednotlivých OFS za dobu do počátku Akademie, tj. od dubna 2022 do dnešního dne (celkem 72 rozhodčích):

Praha - západ 5
Praha - východ 12
Nymburk - 7
Kolín - 8
Kutná Hora - 1
Beroun - 0
Mělník - 2
Rakovník - 6
Kladno - 13
Příbram - 1
Mladá Boleslav - 14
Benešov - 3

Rudolf Muzika, redaktor Deníku

Aktuality

Přehled sestupů a postupů v soutěžích OFS Praha - západ 2023/2024

17. 6. 2024

Sezona 2023/2024 je u konce. Okresní fotbalové soutěže dospělých znají své vítěze, ale také sestupující. Níže popsaný stav je platný ke dni 17.06.2024. Do konečného počtu postupujících a sestupujících ještě může promluvit (ne)přihlášení družstev do soutěží SKFS a OFS PZ.

Více zde

Dorostenci Zvole zvítězili v dorosteneckém EOS Okresním přeboru

11. 6. 2024

Tento dorost si budou ve Zvoli dlouho pamatovat. Dorostenecký celek Sokola nenašel v celé sezoně jediného přemožitele, zaslouženě ovládl EOS Okresní přebor dorostu na Praze - západ a může se radovat z postupu do krajské soutěže.

Více zde

Podpora miniturnajů od VV OFS PZ

10. 6. 2024

Výkonný výbor OFS Praha - západ chce podpořit kluby, které během sezóny pořádají turnaje pro ty nejmenší fotbalisty. Zásadou každého takového turnaje musí být maximální herní čas pro děti a minimální tlak na výsledek.

Více zde

Losovací aktiv proběhne na konci července

10. 6. 2024

Losovací aktiv před soutěžním ročníkem 2024/25 se uskuteční ve čtvrtek 25.7.2024 od 17:30 v aule ČUS. Účast statutárního zástupce klubu hrajícího svými družstvy soutěže OFS Praha-západ je dle čl. 37 aktuálního znění RMS povinná.

Více zde

ZŠ Davle uspěla na finále McDonald’s Cup

9. 6. 2024

Největší fotbalový turnaj pro žáky základních škol zná svého vítěze. Mistry republiky 25. ročníku se staly výběry základních škol Davle, Sportovní a Kolová. Letošní jubilejní ročník opět překonal předchozí rekordy. McDonald’s Cup si letos zahrálo 40 tis. kluků a holek z celého Česka.

Více zde
Všechny aktuality
Top