Ansley Hofmann o projektu Fotbal pro rozvoj

10. 3. 2023

Jedná se spíše o poslání, než o práci. Ansley Hofmann je členem týmu Fotbalu pro rozvoj a snaží se o změnu pohledu stereotypního českého prostředí. Hodnoty respektu, zodpovědnosti a schopnosti se dohodnout by totiž měly být samozřejmostí.

Představte nám na úvod projekt Fotbal pro rozvoj.

Tento program běží od roku 2006. Začal v rámci letní kampaně, kdy přijeli mladí lidé z Keni s cílem dělat mládežnické fotbalové turnaje. Na začátku byl cíl bořit stereotypy. Ukázat, že se dá skrz fotbal diskutovat, protože fotbal může všem nabídnout společný jazyk. I lidem, kteří nejsou ve stejné společnost, ale přes fotbal se mohou spojit..

Jak se program nadále vyvíjel?

Od roku 2006 program vyrostl. Nyní je to komplexní program, který nabízí různé projekty v průběhu celého roku. Hlavním je Liga férového fotbalu, která se hraje od září do června, stejně jako klasické soutěže fotbalové asociace. Přidaná hodnota je ta, že se nehraje pouze pro výkony a výsledky, ale zajímá nás zejména férová stránka věci. Týmy dostávají body nejen za výsledky v zápasech, ale také za férové chování. 

Co to znamená?

Například tým, který sice prohraje, ale ukázal více férovosti a dodržoval lépe pravidla, tak ten může nakonec dostat více bodů než tým, který v zápase zvítězil. 

Kde získáváte hráče pro Ligu férového fotbalu?

V první řadě nabízíme tuto soutěž dětem z nízkoprahových klubů. Zejména se jedná o děti, které nemají tolik možností, jít do klasických sportovních klubů. Zapojit se ale může kdokoliv. Momentálně působíme v pěti regionech - Praha, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem a Karlovy Vary. V nejbližší době bychom chtěli rozšířit působnost i do Brna a Liberce.

Liga férového fotbalu ale není jedinou záležitostí Vašeho projektu.

Dále pořádáme tréninkové akce pro trenéry, pedagogy a sociální pracovníky, kde mohou rozšířit svoje vědomosti o sociální kompetenci, které pak mohou předávat dětem přijatelnou formou přes fotbalové aktivity. Jedná se zejména o to, jak lépe komunikovat, jak se lépe rozhodovat, nebo jak být více sebevědomý. Tyto akce děláme přímo na hřišti přes konkrétní metody, které používáme.

V uplynulých dnech proběhl v Jílovišti ve spolupráci s OFS Praha - západ seminář Školení trenérů férového fotbalu. Přítomen byl i Jan Rajnoch.

Musím říct, že je to skvělé. Jan Rajnoch nám pomohl navíc i s propagací semináře, což bylo pro náš projekt vítané. Sám se navíc zapojil mezi přednášející. Nejednalo se o klasický trenérský seminář. Klademe důraz nejen na technickou stránku fotbalu, ale právě i na otázky sociální kompetence, komunikace a férovosti. Na seminář dorazilo sedmnáct trenérů.

Jaké zaznamenáváte názory a ohlasy na projekty Fotbalu pro rozvoj?

Je potřeba stále pracovat na nastavení lidí okolo fotbalu, protože stále slýchám, že je fotbalové prostředí v Česku stereotypní a konzervativní. Tréninkový přístup je spojen se vzděláváním, které tady je dost frontální a děti nemají čas na vlastní sebereflexi. Je tu ještě spoustu práce, ale nějaký progres tam určitě je.

Jsem velice rád, že máme na seminářích multidisciplinární panel. Schází se zde klasičtí trenéři, sociální pracovníci a pedagogové. Právě tito experti pak vytváří ideální prostor pro diskuzi projektu Fotbalu pro rozvoj.

A na co dalšího se můžeme těšit od projektu Fotbal pro rozvoj?

Tato sezona vyvrcholí v Praze - 17.6. a v Plzni - 12.7., kde se bude konat závěrečná akce Ligy férového fotbalu. Se soutěží se zde budou moct seznámit i hráči, kteří Ligu férového fotbalu standardně nehrají. V říjnu nás pak v areálu Luďka Zelenky v Českém Dubu čeká ještě každoroční turnaj Férák pod Ještědem, kde se setkají týmy Ligy férového fotbalu ze všech regionů, ale budou tam probíhat i vedlejší aktivity pro děti. 

Aktuality

SOUHRN 9. kola DEMISPORT OP: Ztráty vedoucích celků, Všenory se dotáhly na čelo

2. 10. 2023

Situace na vrchu tabulky se vyrovnává. Roztoky ve šlágru kola padly na půdě Všenor. Ztratila také rezerva Vestce, která padla v Měchenicích s Povltavskou FA C. Celek z Povltaví se posunul již na čtvrtou příčku.

Více zde

Středočeské kluby mohou objednávat kelímky za výhodnou cenu

28. 9. 2023

Vratné kelímky jsou hitem. Najdete je na každé velké akci. Nyní jsou dostupné i pro kluby Středočeského kraje díky rámcové smlouvě firmy Nicknack se SKFS. Své produkty představil zástupce firmy Marek Štěpánek také v rámci Dne středočeského fotbalu.

Více zde

SOUHRN 8. kola DEMISPORT OP: Velké Přílepy přehrály Štěchovice

26. 9. 2023

Velké Přílepy v posledních dnech změnily název fotbalového oddílu z TJ Sokol na FK. Možná i tato změna pomohla k výhře nad Štěchovicemi. Na čele zůstává po výhrách rezerva Vestce a Roztoky. S jedinou porážkou jsou v závěsu Všenory.

Více zde

Další senzace Lhoty, jako první porazila královnu B třídy z Dobrovíze

25. 9. 2023

Fotbalisté Lhoty nepřestávají šokovat I. B třídu. Ač by měli patřit k outsiderům soutěže, doma si po Velké Dobré poradili také s dalším velkým kandidátem na postup. Dobrovíz porazili brankou Simona Chvojky 1:0 a připravili jí první porážku v soutěži.

Více zde

Planeo Cup poprvé s Janem Kollerem

24. 9. 2023

Pohár mládeže FAČR, který se hraje pod názvem PLANEO CUP, startuje do svého už 12. ročníku! Nejvýznamnější akce mládežnického fotbalu v České republice v návaznosti na začátek školního roku volá do hry na 18 tisíc mladých fotbalistů a fotbalistek z celého Česka.

Více zde
Všechny aktuality
Top