Ansley Hofmann o projektu Fotbal pro rozvoj

10. 3. 2023

Jedná se spíše o poslání, než o práci. Ansley Hofmann je členem týmu Fotbalu pro rozvoj a snaží se o změnu pohledu stereotypního českého prostředí. Hodnoty respektu, zodpovědnosti a schopnosti se dohodnout by totiž měly být samozřejmostí.

Představte nám na úvod projekt Fotbal pro rozvoj.

Tento program běží od roku 2006. Začal v rámci letní kampaně, kdy přijeli mladí lidé z Keni s cílem dělat mládežnické fotbalové turnaje. Na začátku byl cíl bořit stereotypy. Ukázat, že se dá skrz fotbal diskutovat, protože fotbal může všem nabídnout společný jazyk. I lidem, kteří nejsou ve stejné společnost, ale přes fotbal se mohou spojit..

Jak se program nadále vyvíjel?

Od roku 2006 program vyrostl. Nyní je to komplexní program, který nabízí různé projekty v průběhu celého roku. Hlavním je Liga férového fotbalu, která se hraje od září do června, stejně jako klasické soutěže fotbalové asociace. Přidaná hodnota je ta, že se nehraje pouze pro výkony a výsledky, ale zajímá nás zejména férová stránka věci. Týmy dostávají body nejen za výsledky v zápasech, ale také za férové chování. 

Co to znamená?

Například tým, který sice prohraje, ale ukázal více férovosti a dodržoval lépe pravidla, tak ten může nakonec dostat více bodů než tým, který v zápase zvítězil. 

Kde získáváte hráče pro Ligu férového fotbalu?

V první řadě nabízíme tuto soutěž dětem z nízkoprahových klubů. Zejména se jedná o děti, které nemají tolik možností, jít do klasických sportovních klubů. Zapojit se ale může kdokoliv. Momentálně působíme v pěti regionech - Praha, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem a Karlovy Vary. V nejbližší době bychom chtěli rozšířit působnost i do Brna a Liberce.

Liga férového fotbalu ale není jedinou záležitostí Vašeho projektu.

Dále pořádáme tréninkové akce pro trenéry, pedagogy a sociální pracovníky, kde mohou rozšířit svoje vědomosti o sociální kompetenci, které pak mohou předávat dětem přijatelnou formou přes fotbalové aktivity. Jedná se zejména o to, jak lépe komunikovat, jak se lépe rozhodovat, nebo jak být více sebevědomý. Tyto akce děláme přímo na hřišti přes konkrétní metody, které používáme.

V uplynulých dnech proběhl v Jílovišti ve spolupráci s OFS Praha - západ seminář Školení trenérů férového fotbalu. Přítomen byl i Jan Rajnoch.

Musím říct, že je to skvělé. Jan Rajnoch nám pomohl navíc i s propagací semináře, což bylo pro náš projekt vítané. Sám se navíc zapojil mezi přednášející. Nejednalo se o klasický trenérský seminář. Klademe důraz nejen na technickou stránku fotbalu, ale právě i na otázky sociální kompetence, komunikace a férovosti. Na seminář dorazilo sedmnáct trenérů.

Jaké zaznamenáváte názory a ohlasy na projekty Fotbalu pro rozvoj?

Je potřeba stále pracovat na nastavení lidí okolo fotbalu, protože stále slýchám, že je fotbalové prostředí v Česku stereotypní a konzervativní. Tréninkový přístup je spojen se vzděláváním, které tady je dost frontální a děti nemají čas na vlastní sebereflexi. Je tu ještě spoustu práce, ale nějaký progres tam určitě je.

Jsem velice rád, že máme na seminářích multidisciplinární panel. Schází se zde klasičtí trenéři, sociální pracovníci a pedagogové. Právě tito experti pak vytváří ideální prostor pro diskuzi projektu Fotbalu pro rozvoj.

A na co dalšího se můžeme těšit od projektu Fotbal pro rozvoj?

Tato sezona vyvrcholí v Praze - 17.6. a v Plzni - 12.7., kde se bude konat závěrečná akce Ligy férového fotbalu. Se soutěží se zde budou moct seznámit i hráči, kteří Ligu férového fotbalu standardně nehrají. V říjnu nás pak v areálu Luďka Zelenky v Českém Dubu čeká ještě každoroční turnaj Férák pod Ještědem, kde se setkají týmy Ligy férového fotbalu ze všech regionů, ale budou tam probíhat i vedlejší aktivity pro děti. 

Aktuality

Přehled sestupů a postupů v soutěžích OFS Praha - západ 2023/2024

17. 6. 2024

Sezona 2023/2024 je u konce. Okresní fotbalové soutěže dospělých znají své vítěze, ale také sestupující. Níže popsaný stav je platný ke dni 17.06.2024. Do konečného počtu postupujících a sestupujících ještě může promluvit (ne)přihlášení družstev do soutěží SKFS a OFS PZ.

Více zde

Dorostenci Zvole zvítězili v dorosteneckém EOS Okresním přeboru

11. 6. 2024

Tento dorost si budou ve Zvoli dlouho pamatovat. Dorostenecký celek Sokola nenašel v celé sezoně jediného přemožitele, zaslouženě ovládl EOS Okresní přebor dorostu na Praze - západ a může se radovat z postupu do krajské soutěže.

Více zde

Podpora miniturnajů od VV OFS PZ

10. 6. 2024

Výkonný výbor OFS Praha - západ chce podpořit kluby, které během sezóny pořádají turnaje pro ty nejmenší fotbalisty. Zásadou každého takového turnaje musí být maximální herní čas pro děti a minimální tlak na výsledek.

Více zde

Losovací aktiv proběhne na konci července

10. 6. 2024

Losovací aktiv před soutěžním ročníkem 2024/25 se uskuteční ve čtvrtek 25.7.2024 od 17:30 v aule ČUS. Účast statutárního zástupce klubu hrajícího svými družstvy soutěže OFS Praha-západ je dle čl. 37 aktuálního znění RMS povinná.

Více zde

ZŠ Davle uspěla na finále McDonald’s Cup

9. 6. 2024

Největší fotbalový turnaj pro žáky základních škol zná svého vítěze. Mistry republiky 25. ročníku se staly výběry základních škol Davle, Sportovní a Kolová. Letošní jubilejní ročník opět překonal předchozí rekordy. McDonald’s Cup si letos zahrálo 40 tis. kluků a holek z celého Česka.

Více zde
Všechny aktuality
Top