Ansley Hofmann o projektu Fotbal pro rozvoj

10. 3. 2023

Jedná se spíše o poslání, než o práci. Ansley Hofmann je členem týmu Fotbalu pro rozvoj a snaží se o změnu pohledu stereotypního českého prostředí. Hodnoty respektu, zodpovědnosti a schopnosti se dohodnout by totiž měly být samozřejmostí.

Představte nám na úvod projekt Fotbal pro rozvoj.

Tento program běží od roku 2006. Začal v rámci letní kampaně, kdy přijeli mladí lidé z Keni s cílem dělat mládežnické fotbalové turnaje. Na začátku byl cíl bořit stereotypy. Ukázat, že se dá skrz fotbal diskutovat, protože fotbal může všem nabídnout společný jazyk. I lidem, kteří nejsou ve stejné společnost, ale přes fotbal se mohou spojit..

Jak se program nadále vyvíjel?

Od roku 2006 program vyrostl. Nyní je to komplexní program, který nabízí různé projekty v průběhu celého roku. Hlavním je Liga férového fotbalu, která se hraje od září do června, stejně jako klasické soutěže fotbalové asociace. Přidaná hodnota je ta, že se nehraje pouze pro výkony a výsledky, ale zajímá nás zejména férová stránka věci. Týmy dostávají body nejen za výsledky v zápasech, ale také za férové chování. 

Co to znamená?

Například tým, který sice prohraje, ale ukázal více férovosti a dodržoval lépe pravidla, tak ten může nakonec dostat více bodů než tým, který v zápase zvítězil. 

Kde získáváte hráče pro Ligu férového fotbalu?

V první řadě nabízíme tuto soutěž dětem z nízkoprahových klubů. Zejména se jedná o děti, které nemají tolik možností, jít do klasických sportovních klubů. Zapojit se ale může kdokoliv. Momentálně působíme v pěti regionech - Praha, Plzeň, Olomouc, Ústí nad Labem a Karlovy Vary. V nejbližší době bychom chtěli rozšířit působnost i do Brna a Liberce.

Liga férového fotbalu ale není jedinou záležitostí Vašeho projektu.

Dále pořádáme tréninkové akce pro trenéry, pedagogy a sociální pracovníky, kde mohou rozšířit svoje vědomosti o sociální kompetenci, které pak mohou předávat dětem přijatelnou formou přes fotbalové aktivity. Jedná se zejména o to, jak lépe komunikovat, jak se lépe rozhodovat, nebo jak být více sebevědomý. Tyto akce děláme přímo na hřišti přes konkrétní metody, které používáme.

V uplynulých dnech proběhl v Jílovišti ve spolupráci s OFS Praha - západ seminář Školení trenérů férového fotbalu. Přítomen byl i Jan Rajnoch.

Musím říct, že je to skvělé. Jan Rajnoch nám pomohl navíc i s propagací semináře, což bylo pro náš projekt vítané. Sám se navíc zapojil mezi přednášející. Nejednalo se o klasický trenérský seminář. Klademe důraz nejen na technickou stránku fotbalu, ale právě i na otázky sociální kompetence, komunikace a férovosti. Na seminář dorazilo sedmnáct trenérů.

Jaké zaznamenáváte názory a ohlasy na projekty Fotbalu pro rozvoj?

Je potřeba stále pracovat na nastavení lidí okolo fotbalu, protože stále slýchám, že je fotbalové prostředí v Česku stereotypní a konzervativní. Tréninkový přístup je spojen se vzděláváním, které tady je dost frontální a děti nemají čas na vlastní sebereflexi. Je tu ještě spoustu práce, ale nějaký progres tam určitě je.

Jsem velice rád, že máme na seminářích multidisciplinární panel. Schází se zde klasičtí trenéři, sociální pracovníci a pedagogové. Právě tito experti pak vytváří ideální prostor pro diskuzi projektu Fotbalu pro rozvoj.

A na co dalšího se můžeme těšit od projektu Fotbal pro rozvoj?

Tato sezona vyvrcholí v Praze - 17.6. a v Plzni - 12.7., kde se bude konat závěrečná akce Ligy férového fotbalu. Se soutěží se zde budou moct seznámit i hráči, kteří Ligu férového fotbalu standardně nehrají. V říjnu nás pak v areálu Luďka Zelenky v Českém Dubu čeká ještě každoroční turnaj Férák pod Ještědem, kde se setkají týmy Ligy férového fotbalu ze všech regionů, ale budou tam probíhat i vedlejší aktivity pro děti. 

Aktuality

Kam v okrese na fotbal: Fotbalové jaro se naplno rozjíždí!

31. 3. 2023

Další víkend nabídne v okrese Praha - západ plno fotbalu. Ve třetí třídě skupině B budou k vidění v sobotu od 16:30 hned dvě utkání, které promluví do rozložení sil na čele tabulky. Ve skupině A v neděli ve stejný čas si můžete vybrat souboj rezerv Jíloviště a Vestce. Naplno se rozbíhají i soutěže čtvrtých tříd, které mají za sebou dlouhou zimní pauzu.

Více zde

SOUHRN 17. kola DEMISPORT OP: Dobrovíz porazila ve šlágru Všenory

27. 3. 2023

Hned na úvod jarní části DEMISPORT Okresního přeboru vyhrála Dobrovíz ve Všenorech přesvědčivě 4:1. Neztratily ani další týmy v popředí tabulky - Dolní Břežany a Roztoky.

Více zde

Informace z VH a Aktivu klubů

14. 3. 2023

Valná hromada OFS Praha - západ a následný Aktiv klubů proběhl ve středu 8. března na Strahově. Průběh celé akce byl hladký, a proto zbylo i hodně času na diskuzi různých témat.

Více zde

Proběhl zimní seminář rozhodčích a delegátů OFS PZ

12. 3. 2023

V sobotu 11. března proběhl zimní seminář rozhodčích a delegátů OFS Praha - západ. Z okresu se zúčastnilo 31 rozhodčích, 8 delegátů a hosté. Seminář se konal ve Zotavovně vězeňské služby na Praze 4.

Více zde

Ansley Hofmann o projektu Fotbal pro rozvoj

10. 3. 2023

Jedná se spíše o poslání, než o práci. Ansley Hofmann je členem týmu Fotbalu pro rozvoj a snaží se o změnu pohledu stereotypního českého prostředí. Hodnoty respektu, zodpovědnosti a schopnosti se dohodnout by totiž měli být samozřejmostí.

Více zde
Všechny aktuality
Top